Найголовніше про вакцинацію людей, що живуть з ВІЛ
Люди, які живуть з ВІЛ, обов’язково мають бути вакциновані від інфекційних хвороб. Тому треба вакцинуватися як згідно Національного календаря щеплень, так і додатково.
Вакцинація залежить від рівня CD4+ клітин в організмі.
Якщо ваш рівень CD4+ >200 клітин/мм 3 (>15 %), окрім всіх щеплень згідно Національного календаря зверніть увагу на додаткові щеплення від таких інфекцій:
- грип;
- пневмококова інфекція;
- менінгококова інфекція;
- гепатит В (якщо ви не були щеплені у дитинстві);
- гепатит А;
- COVID-19;
- вітряна віспа;
- вірус папіломи людини (ВПЛ).
Якщо ж ваш рівень CD4+ нижчий за 200 клітин/мм 3 (>15 %), ви можете і маєте щепитись неживими вакцинами. Окрім неживих вакцин, передбачених Календарем (від гепатиту В, дифтерії, правця, кашлюку, інактивованої вакцини від поліомієліту, хіб-інфекції) зверніть увагу на додаткові щеплення від таких інфекцій:
- грип;
- пневмококова інфекція;
- менінгококова інфекція;
- гепатит В (якщо ви не отримали курс щеплень в дитинстві; схема вакцинації в такому випадку передбачає введення чотирьох доз з подальшим проведенням аналізу на наявність захисних антитіл. У випадку їх відсутності проводиться повторний курс вакцинації, що складається з 3-х доз);
- гепатит А (з подальшим проведенням аналізу на наявність захисних антитіл);
- COVID-19;
- вірус папіломи людини (ВПЛ) (в цьому випадку використовується 3-дозова схема введення незалежно від віку вакцинованого).
Чи можуть особи з ВІЛ бути щепленими неживими вакцинами?
Так, можуть, і це є вкрай рекомендованим для них. До неживих вакцин відносяться такі вакцини: від гепатитів А та В, дифтерії, правця, кашлюку, інактивована вакцина від поліомієліту (ІПВ), інактивовані ін’єкційні вакцини від грипу (Ваксігрип, Джисі Флю, Інфлувак), вакцини від COVID-19 (як інактивовані, так і векторні та м-РНК вакцини), від пневмокової та менінгокової інфекцій, від ВПЛ (вірусу папіломи людини).
Чи можуть особи з ВІЛ бути щепленими живими вакцинами?
Можливість щеплення ВІЛ-інфікованих пацієнтів живими вакцинами залежить від рівня СD4-клітин. Якщо рівень CD4+ >200 клітин/мм3 (>15 %), тоді вводити живі вакцини можна. До живих відносяться наступні вакцини: КПК (від кору, паротиту та краснухи), ОПВ (жива оральна вакцина від поліомієліту), вакцина від вітряної віспи, вакцина від жовтої лихоманки, оральна вакцина від ротавірусної інфекції, БЦЖ (від туберкульозу), оральна вакцина від черевного тифу, жива інтраназальна вакцина від грипу (не застосовується в Україні).
Джерело: Національний портал з імунізації