Вчені працюють над універсальною вакциною від ВІЛ

Вчені дослідницького центру Pew прагнуть створити універсальну вакцину проти ВІЛ. Зокрема вони досліджують нові підходи до вакцинації проти ВІЛ-1. На сьогодні проти цієї інфекції немає доступної вакцини.
Науковці використовують найсучасніші методи, щоб простежити, як розвиваються антитіла у відповідь на протоколи вакцинації, які передбачають багаторазовий вплив вірусних антигенів. Завдяки цій роботі вони сподівається розробити універсальну вакцину проти ВІЛ і, в свою чергу, відкрити нові способи захисту від вірусів, що швидко мутують.
За словами вчених, на сьогодні існує сотні варіантів ВІЛ-інфекції. Універсальна вакцина, над якою зараз працюють, могла б забезпечити захист від усіх цих варіантів або принаймні від переважної більшості.
Вчені відмічають, що універсальних вакцин поки що не існує. В ідеалі така вакцина мала б захищати не лише від тих варіантів, які зараз циркулюють, а й від тих, які можуть з’явитися у майбутньому.
Як стало відомо, вчені Pew працюють над розробкою вакцини, яка індукує антитіла, здатні захистити від переважної більшості варіантів ВІЛ. Індукування антитіл, які можуть забезпечити широкий захист від ВІЛ, є складним завданням. Потрібно розробити вакцину, яка індукує антитіла, націлені на ділянки вірусу, відомі як епітопи, що є спільними для всіх варіантів ВІЛ-інфекції. Наразі вчені займаються розробкою протоколів вакцин, які індукують антитіла, націлені на декілька з цих епітопів.
Також науковці працюють над новою формою вакцинації, яка називається послідовною імунізацією. Вона передбачає багаторазову імунізацію дещо різними вірусними антигенами. Доклінічні дослідження показали, що послідовна імунізація може індукувати антитіла зі здатністю націлюватися на один із поширених епітопів ВІЛ, і таким чином широко нейтралізувати одразу кілька варіантів ВІЛ.
“Ефективна вакцина могла б забезпечувати захист на дуже тривалий час, і це був би найдешевший підхід, який дозволив би зробити її більш доступною. Розробка вакцини, яка б універсально захищала від ВІЛ, є складним завданням. У різних географічних регіонах переважають різні циркулюючі варіанти вірусу. Можна було б розробити більш досяжні вакцини, адаптовані до різних географічних регіонів і спрямовані на боротьбу з меншою кількістю домінуючих варіантів”, — йдеться в матеріалі дослідження.
Джерело: www.pewtrusts.org