Що треба знати про захворювання, які передаються статевим шляхом?
Біля 30 різних бактерій, паразитів та вірусів передаються статевим шляхом. Але найвищі показники захворювання мають: сифіліс, хламідіоз, гонорея, трихомоніаз, ВІЛ, гепатит В, вірус простого герпесу, вірус папіломи людини (ВПЛ). На жаль лише деякі з цих інфекцій виліковні. Це гонорея, сифіліс, трихомоніаз і хламідіоз. Такі захворювання як вірус простого герпесу, ВІЛ, вірус папіломи людини та гепатит В не виліковні. Симптоми цих захворювань у разі своєчасного виявлення та прийому терапії можна лише пом’якшити.
Які шляхи передачі ЗПСШ?
- Статевий контакт (вагінальний, анальний, оральний секс).
- Через кров або препарати крові.
Деякі ЗПСШ можуть передаватися від матері до дитини під час вагітності та пологів.
Які симптоми захворювань, що передаються статевим шляхом?
Довгий час ЗПСШ можуть протікати безсимптомно. Але можливі й деякі прояви хвороби. Серед них:
- висипи на шкірі (ерозії, прищі);
- свербіж, печіння в зоні статевих органів;
- неспецифічні виділення із статевих органів;
- різка втрата ваги;
- лихоманка, регулярне або постійне підвищення температури
- постійне відчуття загальної слабкості.
Чи існують засоби профілактики?
Найефективніший засіб профілактики ЗСПШ — бар’єрний — чоловічі або жіночі презервативи. Для зниження ризику зараження вірусом імунодефіциту людини також слід, за призначенням лікаря, застосовувати доконтакту профілактику.
Для профілактики цих захворювань жінкам необхідно раз на рік проходити обстеження у гінеколога, а чоловікам — в уролога, та, в разі необхідності, — у проктолога.
Якщо у вас є підозра, що ви могли інфікуватися — зверніться до свого сімейного лікаря, який проведе діагностику та у разі необхідності направить до вузьких спеціалістів.