Антибіотики при COVID-19: про що варто знати пацієнтам?
Коронавірусну інфекцію спричиняє вірус, а не бактерія. Вірусні захворювання антибіотиками НЕ ЛІКУЮТЬСЯ. І пневмонія, спричинена COVID, має вірусну природу, тож для її лікування також НЕ ПРИЗНАЧАЮТЬСЯ антибактеріальні препарати. За винятком випадків, коли у хворого розвинулося бактеріальне ускладнення і це підтверджено лабораторно.
Звичайно, лікарі знають про це. Але пацієнти можуть не знати і займатися самолікуванням або звертатися до лікаря із проханням про призначення антибіотиків, пам’ятаючи, наприклад, свій пацієнтський досвід зі звичайною бактеріальною пневмонією. Пояснюємо, чому це неефективно та небезпечно.
Неконтрольований прийом антибіотиків може викликати антибіотикорезистентність – стійкість бактерій до препаратів. Якщо це відбувається, хворобу, яка раніше лікувалася тижневим курсом, доводиться лікувати набагато довше, використовуючи при цьому додаткові, більш сильні препарати, якщо вони існують.
Така загрозлива ситуація уже спостерігається у протидії туберкульозу. Щомісяця в Україні фіксується кілька сотень випадків мультирезистентної форми захворювання. Такі пацієнти вже не піддаються лікуванню більшістю дієвих на сьогодні препаратів, тож лікарям доводиться прибігати до нових схем, використовувати ліки нового покоління тощо. Тим часом бактерія туберкульозу продовжує пристосовуватися і ставати більш стійкою до лікування.
Тому пацієнтові з підтвердженим COVID-19 або з підозрою на цю недугу, важливо пам’ятати, що антибіотики не зменшать ризики важкого протікання хвороби, не вилікують коронавірусну пневмонію, не полегшать загальний стан тощо. Купувати такі препарати самостійно та пити їх на власний розсуд в жодному разі не треба. Тільки у випадку підтвердженої бактеріальної інфекції лікар може призначити вам курс антибіотиків. У такому разі слід дотримуватися рекомендацій лікаря щодо тривалості такого курсу.
Підготувала Анна Мячина