Чи можна заразитися ВІЛ та гепатитами в манікюрному салоні?
Мільйони жінок та чоловіків у всьому світі відвідують манікюрні салони. І якщо в манікюрний салон ми ходимо два рази на місяць, піклуючись про красу нігтів, то про тестуванні на гепатити В і С забуваємо. У чому зв’язок між манікюрним салоном та гепатитами ми вирішили запитати у завідуючої відділом профілактичної, організаційно-методичної роботи та епідеміологічного моніторингу та оцінки протидії ВІЛ-інфекції / СНІДу Одеського обласного центру соціально значущих хвороб Олександри Борисівни Садкової.
Гепатити не гинуть на свіжому повітрі
Основним механізмом поширення гепатитів В, С і ВІЛ-інфекції є передача вірусу за допомогою зараженої крові через пошкоджені ділянки шкіри або слизові оболонки. Іншими словами, при попаданні крові інфікованої людини в організм здорової людини.
Теоретично під час манікюру або педикюру зараження ВІЛ можливо, але його ймовірність дуже і дуже мала. Це пояснюється тим, що вірус імунодефіциту людини не стійкий у зовнішньому середовищі, — розповіла Олександра Садкова.
Що ж стосується гепатитів В і С, то тут дещо інша ситуація. За словами лікаря, особливо вірус гепатиту В дуже стійкий до впливів зовнішнього середовища і не гине на свіжому повітрі і навіть при висиханні. Він добре себе почуває при температурі близько 25 градусів і може зберігати свою життєздатність в таких умовах до декількох діб.
Вірус зберігається на інструменті
Під час манікюру або педикюру передача вірусу може статися через інструменти багаторазового використання, які не пройшли належну обробку.
Якщо під час манікюру або педикюру сталася випадкова травма шкіри і з’явилася кров у клієнта, інфікованого гепатитом В або С, то без правильно проведеної подальшої обробки інструментів існує велика ймовірність, що інфекція збережеться на інструменті і буде передана наступному відвідувачеві салону, – каже лікар.
Проблема поширення гепатитів В, С і ВІЛ-інфекції полягає ще і в тому, що ці хвороби можуть не проявляти себе протягом декількох років. І в цей період інфікована людина може заразити інших, навіть не підозрюючи про це. Єдиний вихід – час від часу проходити тестування на ВІЛ-інфекцію, гепатит В і С.
На що звернути увагу в манікюрному салоні?
“Державними санітарними правилами і нормами для перукарень різних типів” (ДСПІН 2.2.2.022-99) регламентовані всі санітарно-епідеміологічні вимоги до розміщення, облаштування, обладнання, утримання і режиму роботи об’єктів, що надають перукарські та косметичні послуги. Згідно з цим документом, всі інструменти, які використовуються для маніпуляцій в манікюрних салонах і при яких можливе пошкодження шкіри або слизових оболонок, після кожного використання (тобто після кожного відвідувача) повинні оброблятися.
Як саме?
Інструменти без попереднього промивання водою повинні бути поміщені в дезінфікуючий розчин. Дезінфекція повинна здійснюватися відповідно до режиму, що застосовується при вірусних гепатитах.
Після закінчення дезінфекції інструменти повинні піддатися предстерилизационной очищення: механічне очищення поверхні інструментарію і промивання під проточною водою.
І нарешті – інструмент повинен пройти етап стерилізації, для чого використовуються стерилізатори, що працюють за методом ультрафіолетової, термічної, ультразвукової або комбінованої стерилізації. Перед стерилізацією майстер манікюру повинен помістити інструменти в спеціальні крафт-пакети. Після проходження стерилізації на крафт-пакеті, в якому знаходиться інструментарій, спеціальний індикатор повинен поміняти свій первісний колір.
Майте на увазі, що стерилізації підлягають всі металеві інструменти: щипці, ножиці, насадки для апаратного манікюру і педикюру.
Деякі інструменти, які використовуються при догляді за нігтями рук і ніг, такі як палички для кутикули, пемзи і всілякі пилочки, не підлягають стерилізації. Це означає, що вони одноразові, а, значить, їх треба викидати після роботи з кожним клієнтом.
При виконанні манікюру і педикюру повинні використовуватися одноразові серветки. Для кожного нового відвідувача серветки повинні бути нові. Після використання їх необхідно дезінфікувати і утилізувати.
Завжди і всім нагадую про те, що майстри, які мають контакт з шкірою і слизової клієнта, обов’язково повинні працювати в одноразових рукавичках. Також після кожної процедури манікюру та педикюру повинна проводитися прибирання робочого місця, – продовжує наш експерт.
Як зробити гарний манікюр і зберегти здоров’я?
Наш експерт дала декілька важливих порад:
По-перше, не варто робити манікюр в місцях, де майстри не мають можливості дотримуватися правил особистої гігієни (відсутній раковина з підводкою гарячої та холодної води), і де відсутні умови для повноцінної обробки інструментарію;
По-друге, відвідавши салон вперше, не соромтеся попросити майстра манікюру розповісти і показати, як обробляються і стерилізуються інструменти. Як обробляється робоче місце.
— Раджу прийти в салон на 15 хвилин раніше призначеного часу. Так ви зможете побачити, як майстер прибирає робоче місце і викидає чи одноразові інструменти після попереднього клієнта. Якщо він цього не зробив, не факт, що і на вашому сеансі він буде використовувати нову пилку для нігтів, – констатує лікар.
По-третє, слід знати, що обрізний манікюр (зі зрізанням кутикули) більш небезпечний. Краще використовувати засіб для розм’якшення кутикули. Паличка для відсунення шкірки з нігтя повинна бути одноразовою!
І нарешті, про що завжди треба пам’ятати: якщо вас “порізали” в манікюрному салоні, поріз обов’язково треба обробити антисептиком. Також, якщо ви відвідуєте манікюрний салон, варто раз на півроку проходити тестування на гепатити В і С.
Не забувайте, що в манікюрний салон можна приходити зі своїми пилочками і щипцями – це найпростіший спосіб захистити себе.
Звичайно ж, в салоні краси не виключений ризик зараження гепатитами В і С, але, як і в будь-який інший сфері, при дотриманні всіх правил безпеки, цей ризик зводиться до мінімуму.
— Будьте здорові і завжди дбайте про себе, — підсумувала Олександра Борисівна.
Джерело usionline.com