Чи захищають засоби контрацепції від ВІЛ?
Існує думка, що контрацептивні засоби захищають від ВІЛ. Але насправді це не так. Небажана вагітність — це не єдиний і не найбільший ризик сексуального життя. Давайте розберемося, які є засоби контрацепції та від чого вони захищають.
Оральні контрацептиви (пігулки), як правило, це гормональні таблетки, які приймають жінки для запобігання небажаній вагітності. Ці таблетки має призначати виключно лікар після обстеження. Гормональні контрацептиви захищають від небажаної вагітності, але вони жодним чином не впливають на зараження інфекціями, що передаються статевим шляхом, у тому числі й ВІЛ. Якщо один з партнерів інфікований, оральні контрацептиви не захистять від інфекції іншого партнера під час статевого контакту.
Вагінальні кільця виготовлені з гнучкого гіпоалергенного матеріалу. Їхній вміст — гормональний препарат. Їх самостійно встановлюють у піхву терміном 21 день. Встановлене кільце виділяє синтетичні гормони у потрібній дозі. Ці гормони всмоктуються в кров та запобігають вагітності. Вагінальні кільця мають високий (до 99%) протизаплідний ефект, але вони жодним чином не захищають від передачі інфекцій.
Внутрішньоматкова спіраль — це невеликий гнучкий пристрій, який містить гормони. Спіраль має встановлювати лише лікар-гінеколог. Спіраль містить резервуар із синтетичним гестагеном, який поступово вивільняється та пригнічує вироблення яйцеклітин, як класичний гормональний контрацептив. Як протизаплідний засіб внутрішньоматкова спіраль дуже надійна – її ефективність перевищує 99%. Але, на жаль, вона також не дає жодного захисту від статевих інфекцій, включаючи ВІЛ.
Сперміциди — речовини, що за лічені секунди руйнують сперматозоїди, активно використовуються як місцевий протизаплідний засіб. Сперміциди випускаються у вигляді кремів, свічок, таблеток, аерозолів, піни, губок… Вони прості у використанні та продаються без рецепта.
Швидкість дії — вирішальна якість сперміцидів: адже відомо, що сперматозоїди відрізняються великою рухливістю. Вже за кілька секунд після еякуляції сперматозоїди добираються до шийки матки, а через півтори хвилини – до маткових труб. Завдання сперміцидів — встигнути знищити їх раніше. На жаль, вони справляються із цим небездоганно. Навіть за ідеального дотримання інструкції протизаплідна ефективність сперміцидів не перевищує 82%. Тому лікарі рекомендують використовувати їх лише як доповнення до надійніших засобів.
Існують шкідливі міфи про антисептичну дію сперміцидів. У пробірці вони справді здатні інактивувати цілу низку бактерій, грибків та вірусів. Але в людському організмі все відбувається навпаки. Принцип дії сперміцидів у тому, що вони руйнують клітинні мембрани, не розбираючи, що у них на шляху: сперматозоїди, патогенні бактерії або слизова оболонка статевих шляхів. А через пошкоджену, роздратовану слизову оболонку вцілілим патогенам простіше проникнути в організм. Так і виходить, що на практиці сперміциди навіть дещо підвищують ризик зараження на ВІЛ та інші статеві інфекції. Сучасна медицина радить відмовитися від використання сперміцидів.
Презервативи — найвідоміший спосіб контрацепції. Тонкі, найчастіше виготовлені із латексу, бувають чоловічими та жіночими. Різниця мінімальна: чоловічі — кондоми — надягають на ерегований статевий член, а жіночі — фемідоми — вводяться у вагіну.
Декілька простих правил дозволять уникнути неприємностей під час використання презервативів: їх не можна заморожувати, перегрівати або використовувати після закінчення терміну придатності. Їх слід акуратно розпаковувати, щоб не пошкодити при розриванні пакетика. Латексні презервативи не можна використовувати з лубрикантом на олійній основі. Не можна одягати два презервативи одночасно — так вони швидше порвуться.
Цей бар’єрний метод контрацепції повністю виправдовує свою назву: при правильному використанні створює непереборний бар’єр між статевими органами партнерів. За дослідженнями, чоловічі презервативи на 3% ефективніші за жіночі: вони дієві в 98% випадків. Та й 2% дослідження, що залишилися, відносять на рахунок помилок у використанні або «нещасних випадків», коли презерватив порвався або злетів.
Отже, презервативи — єдиний контрацептив, що однаково результативно захищає від небажаної вагітності, ВІЛ та інших інфекцій, що передаються статевим шляхом.
Джерело: o-spide.ru