Для чого потрібна замісна підтримувальна терапія?

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) призначена для лікування осіб, що мають залежність від опіоїдів. В Україні для замісної підтримувальної терапії дозволені препарати бупренорфіну та метадону. Їх віднесено до переліку основних лікарських засобів Всесвітньої організації охорони здоров’я, що свідчить про їх ефективність та безпечність.

Замісна підтримувальна терапія покликана нормалізувати психоемоційний та соціальний стан наркозалежної людини та уберегти її від важких ускладнень для здоров’я.

Бупренорфін — напівсинтетичний опіоїд, отриманий з алкалоїду морфіну. Приймається тільки під язик. При потраплянні препарату у шлунок його ефективність майже нульова. Використання бупренорфіну для ЗПТ дає змогу пацієнтам, які вирішили відмовитись від прийому опіоїдів, мінімізувати симптоми відміни. Крім того, при регулярному прийомі бупренорфін знижує тягу до незаконних опіоїдів у людей, котрі фізично залежать від них.

Метадон — синтетичний препарат опійної групи повільної дії. Приймають його у вигляді пігулок та сиропів для запобігання виникнення симптомів так званої абстиненції — хворобливого стану, який розвивається у пацієнтів з наркоманією чи токсикоманією після припинення прийому речовин, які викликають залежність, і є ознакою фізичної залежності. Препарат має мінімальний ефект ейфорії, який виникає після введення його іншими шляхами.

Основні цілі програми:

  • запобігання розвитку прояв опіатної абстиненції на 24 години і більше;
  • зменшення або повне припинення потягу до опіоїдів;
  • блокада ефекту ейфорії від будь-яких самостійно прийнятих нелегальних опіоїдів.

В чому переваги препаратів замісної підтримувальної терапії?

Прийом препаратів ЗПТ має значні переваги, найголовніші серед яких:

  • зменшення вживання заборонених опіоїдів;
  • зменшення ризику передозувань та передчасної смерті, що пов’язаний із вживанням наркотиків;
  • зменшення ризикованої поведінки, пов’язаної з поширенням ВІЛ-інфекції, гепатитів B і C серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно;
  • зниження рівня злочинності, пов’язаної з потребою здобути кошти на придбання нелегальних наркотиків;
  • покращення соціального життя (працевлаштування, відновлення сімейних зв’язків та батьківських обов’язків);
  • можливість досягти поступового зниження дози метадону при мінімальному дискомфорті та повного позбавлення від опіоїдной залежності.

Поділитися посиланням, вибрати спосіб!

Схожі записи