Доконтактна профілактика ВІЛ на основі тенофовіру захищає від коінфекцій ВІЛ та вірусного гепатиту В

Вчені з Массачусетської лікарні виявили, що використання пероральної доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP) на основі тенофовіру у країнах з високим рівнем гепатиту В (ВГВ) може «помітно знизити» кількість коінфекцій ВІЛ та ВГВ. Проте експерти наголошують на важливості дотримання режиму PrEP та додаткової уваги лікарів, оскільки для пацієнтів, які припинили прийом доконтактної профілактики, є ризик розвитку гострої печінкової недостатності.

Як відомо, тенофовір блокує як ВІЛ, так і гепатит В, тому доконтактна профілактика на основі тенофовіру може вирішити відразу дві проблеми. Вчені вирішили перевірити ефективність PrEP серед людей, які живуть із хронічним гепатитом В. Вони проаналізували дослідження та публікації на цю тему за останні 20 років і прийшли до таких висновків:

  1. Доконтактна профілактика на основі тенофовірудизопроксилуфумарату (TDF) призводить до зниження захворюваності на ВІЛ серед людей з високим ризиком на 94%. Навіть з урахуванням «помірної прихильності».
  2. Тенофовір/емтрицитабін (режим PrEP, який призначається найчастіше) ефективно блокує реплікацію ДНК вірусу гепатиту В, хоча ця комбінація не схвалена для лікування ВГВ.
  3. Монотерапія тенофовіром знижує рівень ВГВ лише через 4 тижні лікування, максимальне зниження спостерігається через 18 місяців. У 93% учасників із неактивною фазою хронічного гепатиту В через 1 рік терапії кількість ДНК ВГВ не визначалася.

Незважаючи на очевидну користь, яку приносить препарат, науковці також рекомендують звертати увагу й на ризики. Так, за результатами дослідження, різке припинення прийому PrEP було пов’язане з реактивацією ДНК вірусного гепатиту В та спалахами гепатиту. Крім того, початок доконтактної профілактики ВІЛ на основі тенофовіру серед пацієнтів з гепатитом В може призвести до необхідності «довічного лікування противірусною терапією». На думку авторів дослідження, саме ці побоювання, швидше за все, призвели до виключення людей з інфекцією ВГВ із більшості клінічних досліджень.

— Незважаючи на те, що більшість клінічних випробувань пероральної PrEP на основі тенофовіру виключали людей з гепатитом В, медики не повинні ухилятися від призначення доконтактної профілактики цим пацієнтам. Просто їм необхідний інтенсивніший лабораторний моніторинг. А також необхідно порівняти ризик ушкодження печінки після припинення PrEP із ризиком інфікування ВІЛ, — розповідають автори дослідження.

Також вчені з’ясували, що одним із найефективніших варіантів лікування ВІЛ у людей з вірусним гепатитом В є препарат Біктарві (біктегравір+ТАF+емтріцитабін).

Джерело: helpme.com.ua

Поділитися посиланням, вибрати спосіб!

Схожі записи