Хто може взяти участь у програмі замісної підтримувальної терапії?
В Україні діють програми, спрямовані на підтримку людей, що живуть із наркозалежністю. Зокрема, це програма замісної підтримувальної терапії (ЗПТ). Ця програма покликана запобігти поширенню ВІЛ ти зменшити шкоду, пов’язану із вживанням психоактивних речовин, особливо ін’єкційних наркотиків.
ЗПТ — це програма медикаментозного лікування людей із психічними та поведінковими розладами внаслідок уживання опіоїдів. Під час лікування використовують лікарські препарати метадон та бупренорфін.
Програма замісної підтримувальної терапії має науково доведену ефективність та визнана у європейських країнах як економічно ефективний спосіб лікування наркозалежності. Це означає, що державі дешевше лікувати людину з наркозалежністю, ніж у подальшому витрачати ресурси на усунення наслідків такої залежності: поширення ВІЛ-інфекції, вірусних гепатитів, погіршення стану здоров’я, утримання в місцях позбавлення волі людей, які вчинили правопорушення, щоб дістати гроші на придбання наркотиків.
Замісна підтримувальна терапія — це лікування хронічного захворювання. Деякі пацієнти програми можуть потребувати терапії впродовж багатьох років, деякі — протягом усього життя.
Програма ЗПТ розрахована на людей, які мають залежність від опіоїдів та діагноз «психічні та поведінкові розлади внаслідок уживання опіоїдів».
Станом на 1 червня, за даними біоповедінкового дослідження, в Україні 317 000 людей вживають наркотики ін’єкційно, з них 278 318 — споживачі опіоїдів та змішаних наркотиків, де опіоїдна група є основною.
Програма ЗПТ охоплює 13 097 людей, зокрема 10 911 чоловіків та 2 262 жінки. З 5 098 ВІЛ-позитивних пацієнтів програми ЗПТ 4 749 (93,1%) отримують антиретровірусну терапію.
Умови ефективності ЗПТ:
- правильне призначення препарату;
- правильно призначена доза (врахування індивідуальних потреб, дотримання принципу призначення малих початкових доз і великих підтримувальних, дотримання рекомендацій щодо терапевтично ефективних доз);
- безперервне і тривале лікування (відсутність обмежень щодо терміну лікування, зокрема можливість довічного лікування з огляду на розуміння залежності як хронічної хвороби).
Окрім ефективності попередження ВІЛ-інфекції, ЗПТ знижує ризики інфікування гепатитом С, підвищує прихильність до лікування ВІЛ та зменшує ймовірність передозування.
Багато людей, які вживають наркотики ін’єкційно, вперше контактують із медичними працівниками завдяки програмі ЗПТ, а потім вже отримують доступ до інших медичних послуг.