Конкурс мінігрантів: досвід Красносільської ОТГ (ФОТО)

У грудні ГО «Альтернатива» оголошувала конкурс мінігрантів. У лютому конкурс було завершено. За результатами відбору ми мали 5 переможців, серед яких ГО «Молодіжний вектор розвитку» з ініціативною групою Красносільської ОТГ. Команда, яка виграла мінігрант, планувала провести доустаткування діючих прихистків для внутрішньо переміщених осіб (ВПО) та людей, які опинилися в складних життєвих обставинах (СЖО) під час війни.

У ході робочої поїздки до Красносільської громади ми поспілкувалися з сільською головою Мариною Архірій та дізналися, чи вдалося ініціативній групі провести роботи, які було заплановано в рамках проєкту мінігрантів.

Пані Марина розповіла, що на грантові кошти, як і було заплановано, для комфортного облаштування життя переселенців, у прихистки було закуплено холодильники та обігрівачі.

Скільки прихистків дооснащено?

— У селах Павлинка та Кубанка Красносільської сільської територіальної громади обладнано два притулки для розміщення внутрішньо переміщених осіб. Загалом у ці притулки було придбано 4 холодильника та 15 обігрівачів.

Чи все задумане вдалося втілити у життя?

— Якщо говорити про обсяги грантової допомоги, то на отримані у конкурсному змаганні гроші, ми придбали те, що було заплановано. Але, звісно, є ще інші різні потреби в подальшій модернізації прихистків.

Скільки осіб відвідало прихисток після його дооснащення?

— За час роботи притулків понад 200 осіб звернулися за допомогою щодо проживання в прихистках, де вони перебували транзитом — до прийняття рішення щодо стаціонарного проживання деінде та про переїзд, переважно, у приватні будинки місцевих жителів. Необхідно звернути увагу, що приїзд нових жителів завжди відбувається спонтанно. Приїжджають сім’ї з дітьми, літні люди, одинокі люди — всі вони після стресу і емоційного навантаження від пережитого страху, відчаю та болю намагаються знайти спокій, який їх душа вимагає, а ми стараємося їм надати психологічну допомогу та зручні побутові умови. Зазначу, що формат приїзду відбувається хвилями, частіше приїздять родини та самотні люди похилого віку.

Які послуги надаються ВПО та СЖО?

— Люди, які вирішили залишитися в притулках отримують можливість облаштуватися у зручних побутових умовах. І хоча прихистки — це приміщення загального користування, але вони облаштовані зручними ліжками, меблями, побутовою технікою для приготування їжі та прання.  У Красносільській сільській громаді створено широкий перелік пропозицій для переселенців та людей, які переживають складні життєві обставини. Зокрема їм пропонується психологічна та юридична допомога, консультації та допомога логопеда, спортивні заняття для дітей та дорослих. Також ми пропонуємо як для дорослих, так і для дітей заняття, які допомагають розвивати творчі здібності та уяву. Надаємо адміністративну консультацію в отриманні матеріальної допомоги, харчових наборів тощо.

Чи багато людей звертаються за допомогою? Звідки в переважній більшості ці люди?

— З 24 лютого 2022 року на територію Красносільської сільської ради прибуло та зареєстровано 859 внутрішньо переміщених осіб. На сьогодні зареєстровано та проживають 652 особи, серед них працездатного віку — 258, дітей — 112, 22 — особи з інвалідністю, 99 пенсіонерів, 4 маломобільних особи. За час експлуатації притулку, а це з осені минулого року, до послуги розміщення звернулося понад 200 нових мешканців громади. На жаль, географія новоприбулих в громаду жителів дуже широка. Це жителі Донецької, Волинської, Дніпропетровської, Житомирської, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Сумської, Харківської, Херсонської області, Києва та Криму.

На який час люди отримують прихисток та куди йдуть потім?

— Кожен випадок індивідуальний. Хтось прийшов з речами — зміг їх вивезти, хтось прийшов з невеликим багажем, всі вони в різному сімейному складі, різного віку та в різному психологічному стані. Хтось зупиняється на тиждень, деякі відразу розуміють що їдуть до певних людей, які є жителями нашої громади, неодноразові випадки, коли людина або родина приїхали та звернулися за допомогою й вперше почули про можливість зупинитися в облаштованому шелтері. Люди різного віку, з різним станом здоров’я. Активні та здорові намагаються якнайшвидше знайти роботу, а знайшовши — облаштуватися вже в іншому місці проживання — більш наближеному до домашніх звичних умов.

Які плани на майбутнє?

— Кожна людина від природи, напевно, завжди буде мріяти і будувати плани. Якщо говорити про плани громадської організації «Молодіжний вектор розвитку», ініціативної групи із складу активістів громади, органів місцевого самоврядування, в особі Красносільської сільської ради, то нам неодмінно хочеться щодня наповнювати новими можливостями умови проживання нових жителів громади та місцевих жителів, що потребують допомоги, мріємо знаходити ресурси для подальшої допомоги. Необхідними є ще багато речей: ремонти, енергозберігаюче новітнє обладнання, реалізація безпекових заходів, різноманітні проєкти для розвитку особистості та профорієнтації. У гостей громади напевне є мрія про рідну оселю, отримати свій затишок у серці, повернувшись додому. Всі ми мріємо про спокій, конструктивність життя та радість мирного неба. Очікуємо Перемогу та працюємо задля неї.

Що планується зробити з прихистками, як переобладнати після закінчення війни?

— Перед війною ми планували на наших прекрасних полях біля Куяльницького лиману створити умови для розташування молодіжних літніх таборів проєкту «Молодь тут!», можливо, повернемося до планів, а усе надбане стане у нагоді. Крім того, на території громади є шкільні та дошкільні заклади, Центр первинної медико-санітарної допомоги з мережею ФАПів, культурні заклади — це потенційні майданчики для доречного використання всього, що вимушено стало необхідним у сьогоденні, та знайде своє місце в завтрашнього дні мирного буття.

_____________________________

Конкурс мінігрантів проводився в рамках проєкту «Інтегрована гуманітарна відповідь в умовах війни та післявоєнного відновлення».

В Україні проєкт «Інтегрована гуманітарна відповідь в умовах війни та післявоєнного відновлення» реалізується за фінансової підтримки Disasters Emergency Committee (DEC) (Комітет з надзвичайних ситуацій, Великобританія). Реалізація проєкту, метою якого є підтримка спільнот, спрямована на забезпечення нагальних гуманітарних, соціальних та медичних потреб й гідного життя у кризових умовах, здійснюється ГО «Альтернатива» за технічної підтримки Christian Aid та при координації МБФ «Альянс громадського здоров’я».

      

Поділитися посиланням, вибрати спосіб!

Схожі записи