Що треба знати про постконтактну профілактику ВІЛ?
Що таке постконтактна профілактика ВІЛ-інфекції та кому вона конче необхідна, ми вирішили запитати у лікаря-дерматовенеролога Одеського обласного центру соціально-значущих хвороб Олійника Андрія Григоровича.
— Андрію Григоровичу, спочатку розкажіть нам, будь ласка, як передається ВІЛ?
— ВІЛ передається через біологічні рідині людського організму. Деякі з них є потенційно небезпечними в плані зараження. В таких рідинах як кров ВІЛ-інфікованої людини, всі продукти крові, грудне молоко, сім’яна рідина (сперма), слизові виділення із статевих органів знаходиться максимальна концентрація вірусу імунодефіциту людини. Тому, на жаль, при контакті з цими рідинами імовірність зараження є високою. Відзначу, що сеча, сльози, виділення із носу, слина, мокротиння, піт, блювотні маси, кал не містять достатньої кількості вірусу, щоб заразити здорову людину. Але в тому випадку, якщо в них немає домішку крові. Це обов’язково треба враховувати.
— Що ж таке постконтактна профілактика?
— Постконтактна профілактика є медичним заходом, який в першу чергу спрямовано на попередження розвитку певної інфекції після можливого контакту зі збудниками хвороб (бактеріями, вірусами тощо). Наразі мова йде про постконтакту профілактику саме ВІЛ-інфекції.
Постконтактна профілактика передбачає прийом антиретровірусної терапії, який призначається терміном на 28 днів. Терапію треба призначити якомога раніше після контакту з можливим джерелом ВІЛ-інфекції.
— Коли треба призначати таку профілактику?
— Найоптимальніший варіант — перші 48 годин після імовірного зараження. Можливо також протягом 72 годин. Ми не відмовляємо, якщо людина звертається в цей проміжок часу, але радимо робити це все ж таки в перші 48 годин.
Призначаються препарати з максимальною дією на ВІЛ.
— Які документи треба мати при собі, звертаючись за призначенням постконтактної профілактики?
— Перш за все має бути документ, який посвідчує особу. Тому що на сьогодні, видача препаратів фіксується у спеціальних програмах, в які треба внести дані про пацієнта, що звернувся за допомогою. Одразу зауважу, що боятися цього не треба. Ніхто нікого викликати на прийом чи контролювати не буде. Це робиться для того, щоб зафіксувати, що препарат виданий конкретній людині, а не просто так.
— Скільки коштує лікування?
— Постконтактна профілактика призначається безкоштовно. Тому ніхто ніяких грошей вимагати не може і не повинен.
— Що робити людям, які приймають препарати доконтактної профілактики? Припиняти прийом?
— Цікаве запитання. Тут є нюанс. Якщо людина до статевого контакту з ВІЛ-інфікованим партнером приймала препарати доконтактної профілактики, так звані PrEP, то після можливого інфікування їй необхідно продовжити прийом PrEP ще 28 днів за тією ж схемою: одна таблетка на день.
— Чи призначається антиретровірусна терапія вагітним, інфікованим ВІЛ для профілактики передачі ВІЛ до дитини?
— Так, звичайно. Якщо під час вагітності або ще до вагітності у жінки підтверджується ВІЛ, то їй призначають антиретровірусну терапію. Це, по суті, є профілактика для майбутньої дитини, щоб вона народилася здоровою.