Вченим вдалося досягти майже нульового рівня передачі ВІЛ від матері до дитини
Науковці з усього світу постійно розробляють алгоритми та працюють над новими методами, які дозволять максимально знизити ризик передачі ВІЛ від матері до дитини. Нещодавно стало відомо, що вчені з Франції змогли досягти у цьому вагомих успіхів.
Французьким вченим вдалося зафіксувати практично нульовий рівень перинатальної передачі вірусу імунодефіциту людини. Головна запорука успіху — антиретровірусна терапія з моменту зачаття, невизначене вірусне навантаження під час пологів та профілактика ВІЛ у новонароджених.
До аналізу, який показав такі чудові результати, було включено 14 630 ВІЛ-позитивних жінок, які отримували догляд у зв’язку з вагітністю у період з 2000 по 2017 рік.
В результаті дослідження рівень передачі ВІЛ від матері до дитини стабільно знижувався протягом усього періоду дослідження і досяг показника 0,2% з 2011 по 2017 рік (на початковому етапі він дорівнював 1,1%). Вчені повідомляють, що при цьому всі немовлята отримали неонатальну профілактику і жоден із них не перебував на грудному вигодовуванні.
Аналіз показав, що ризик передачі ВІЛ дитині залежав від того, коли мати почала приймати АРВ-терапію і коли вона досягла невизначеного рівня вірусного навантаження:
- прийом антиретровірусної терапії при зачатті + пригнічене вірусне навантаження незадовго до пологів: 0% (випадків передачі ВІЛ від матері до дитини не було);
- прийом антиретровірусної терапії під час вагітності + невизначене вірусне навантаження безпосередньо перед пологами: 0,6%;
- прийом антиретровірусної терапії при зачатті + вірусне навантаження, яке визначається незадовго до пологів: 1,1%.
Незалежно від часу початку прийому антиретровірусної терапії частота передачі була вищою при важких передчасних пологах (2,1%) порівняно з помірно недоношеними дітьми (1,3%) та доношеними (0,5%).
В результаті дослідження вчені дійшли висновку, що в умовах:
- вільного доступу до антиретровірусної терапії;
- щомісячної оцінки вірусного навантаження в материнській плазмі;
- профілактиці АРТ у немовлят;
- відсутності грудного вигодовування — супресивна АРТ, що розпочата до вагітності і триває протягом усієї вагітності, може знизити передачу ВІЛ до нуля.
Джерело: helpme.com.ua