Американські вчені розробили цифрові пігулки PrEP

Група вчених з Університету Бригама (США) опублікувала результати дослідження цифрових таблеток (DPS), які допоможуть дотримуватись режиму щоденного прийому препаратів доконтактної профілактики ВІЛ (PrEP).

На думку вчених, для деяких груп населення, які не дотримуються схем прийому ліків, цифрова система прийому таблеток може бути чудовим рішенням. Випробування проводилися за участю чоловіків, які практикують секс із чоловіками (ЧСЧ), які мали (або мають) досвід вживання психоактивних речовин. Результати дослідження вказують на точність показників 98%.

— Цифрові пігулки — це не страшно. Це нові пристрої, які використовуються в клінічній практиці для вимірювання прихильності до лікування, — розповідає один із авторів дослідження, доктор медицини Пітер Чай.

Доконтактна профілактика (PrEP) призначається людям із негативним ВІЛ-статусом, які мають високий рівень інфікування при статевому контакті або вживанні ін’єкційних наркотиків. При правильному прийомі PrEP забезпечує майже 99% захист від ВІЛ. Деяким людям дотримуватися режиму прийому ліків буває дуже складно, особливо тим, хто страждає на розлади, пов’язані з вживанням психоактивних речовин. У зв’язку з цим нові технології, які можуть точно виміряти рівень прихильності, можуть допомогти людям зберегти захист від ВІЛ.

Схема роботи цифрових пігулок проста. Кожна доза PrEP поміщається в желатинову капсулу з радіочастотним передавачем – таким чином створюється цифрова пігулка. Коли людина проковтує таку таблетку, шлункова кислота розчиняє гелеве покриття та активує передавач, який посилає радіосигнал, що можна відслідкувати на відстані не більше метра.

Вчені перевірили дію цифрової системи прийому таблеток на 16 цисгендерних ЧСЧ, які мають досвід вживання наркотиків. Учасникам видали цифровий пристрій, який працює як сканер у магазині — як тільки людина приймала таблетку, прилад робить відповідний цифровий запис, який можна надіслати на смартфон постачальникам медичних послуг.

Щоб перевірити точність зчитувача, дослідники зпівставили дані про прийом препаратів з кількістю невикористаних таблеток, що повертаються наприкінці кожного місяця, та зразками крові, в яких вимірювалася концентрація основного компонента PrEP. У результаті точність виміру прийому таблеток становила 98%.

Також вчені провели опитування учасників після випробування. Пацієнти загалом склали позитивну думку про цифрову систему прийому таблеток. На думку учасників, систему легко вивчити та інтегрувати у їхнє повсякденне життя. Багато хто також відзначив «душевний спокій», оскільки програма дозволяла підтвердити, що вони прийняли свою таблетку.

Дослідники сподіваються перетворити пристрій, що зчитує, на браслет для майбутнього використання. Але вони також зазначають, що технологія DPS у таких малих масштабах коштує дорого. Однак у разі серійного виробництва ціна може бути значно знижена.

— Хоча ця технологія, швидше за все, не буде використовуватися в дешевших або менш ефективних ліках, вона може покращити результати для дорогих препаратів, що рятують життя, наприклад, при застійній серцевій недостатності, гепатиті С або діабеті. В епоху цифрової охорони здоров’я такі технології, як DPS, набагато краще поєднують лікарів із пацієнтами», — підсумували дослідники.

Джерело: helpme.com.ua

Поділитися посиланням, вибрати спосіб!