Хоча медицина дуже просунулася з кінця минулого століття, стигма щодо ВІЛ досі існує. Стигму підтримують стереотипи, які з’явилися, коли специфічного лікування від ВІЛ-інфекції ще не існувало, і чомусь досі побутують у соціумі. Щоби спростувати ці міфи та стереотипи, достатньо здорового глузду.

Самостигма ж — один з видів стигми, з яким можуть стикатися ВІЛ-позитивні люди.

Вони можуть звинувачувати себе, відчувати провину за свій статус, думати, що статус визначає їх більше, ніж вони самі, а отже вони нічого не варті. Ви можете перейматися через те, як почуватимуться друзі під час вашого спільного перегляду кінофільмів у вечір п’ятниці, можете боятися осуду лікарів та медичних працівників, чи страхатися, що ваш ВІЛ-позитивний статус стане відомий назагал. Ви можете мати непереборне бажання тримати свій статус у секреті — адже вам соромно за нього. Звісно ж, усі ці переживання є нормальними, але самостигма як явище — ні. Самостигма наче блокує поступ і не дає людині повністю прийняти новину про інфікування ВІЛ. Така людина ніби постійно перебуває в напрузі, боїться кожного кроку, кожного соціального або фізичного контакту.

Попри всі переконання, коментарі та ситуації, з якими ви стикалися до того, як дізналися про свій статус, спробуйте переосмислити усе зараз ще раз.

  • ВІЛ — вірус, а вірус може підхопити будь-яка людина. Ви не винні у тому, що у вас ВІЛ. Позитивний статус не робить вас ані кращою, ані гіршою людиною.
  • Після того, як ви дізнаєтеся про свій статус, ви можете по-різному давати собі раду, по-різному реагувати на новину та вчиняти теж по-різному. Те, яку модель поведінки ви оберете, залежить від вас.
  • ВІЛ можна контролювати завдяки АРВ-терапії. Ще кількадесят років тому це було неможливим. Лише одна таблетка на день може зменшити рівень вірусного навантаження до такого, що не визначається тестом, а отже — не передається.
  • Ваші близькі, ваші лікарі готові вас підтримати, але рішення про початок АРВ-терапії та дотримання щоденного плану вживання ліків — за вами. АРВ-терапія — це ваша відповідальність і ваше правильне рішення.

Джерело arv.phc.org.ua