З 8 листопада система БПД запустила в роботу спеціалізований чат — https://t.me/vulnerableua_bot для надання первинної правової допомоги представникам вразливих до ВІЛ груп населення.

З якими проблемами можна звертатись?

Звертатись на онлайн-чат, у першу чергу, варто з правових питань та проблем, що були спричинені дискримінацією через соціальний статус, стиль життя, стан здоров’я представників вразливих до ВІЛ груп населення. Також тут люди, які належать до вразливих до ВІЛ груп населення, отримають консультацію юристів щодо:

 • доступу до медичних послуг;
 • вибору або заміни лікаря;
 • вибору закладу охорони здоров’я;
 • збереження медичної таємниці;
 • медичного втручання та права на відмову від медичного втручання;
 • оскарження неправомірних рішень працівників закладів охорони здоров’я;
 • неупередженого ставлення під час отримання медичних послуг;
 • поваги честі та гідності під час отримання медичної допомоги;
 • захисту від будь-яких форм дискримінації.

Зазначимо, що онлайн-інструмент розробили Координаційний центр з надання правової допомоги та Українська фундація правової допомоги за підтримки програми «Громадське здоров’я» Міжнародного фонду «Відродження» у межах Ukrainian Access to Justice School of Practice. Консультацію в ньому надають юристи, які працюють у місцевих центрах з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД) та пройшли спеціалізоване навчання з аспектів надання правової допомоги представникам вразливих до ВІЛ груп населення.

В чому переваги роботи чату?

По-перше, вам не треба витрачати час на відвідування центру БВПД. Консультацію можливо отримати, знаходячись будь-де, навіть за межами України.

По-друге, не в кожному офісі є юрист, який пройшов спеціалізоване навчання. У чаті ви спілкуєтесь саме з фахівцями, які обізнані щодо найбільш типових проблем, з якими стикаються представники вразливих до ВІЛ груп населення.

По-третє, конфіденційність під час отримання консультації: юристи та інші працівники системи БПД не мають інформації щодо ваших персональних даних. Телеграм надає тільки ваш унікальний номер, який зазвичай неможливо зв’язати з людиною або пристроєм.

По-четверте, ви маєте можливість завантажити фотографії документів, отримати приклади заяв або інших документів.

Довідка: до представників груп підвищеного ризику щодо інфікування ВІЛ відповідно наказу МОЗ* відносяться:

 1. Споживачі ін’єкційних наркотиків.
 2. Особи, які надають сексуальні послуги за винагороду.
 3. Чоловіки, які мають сексуальні стосунки з чоловіками.
 4. Статеві партнери споживачів ін’єкційних наркотиків.
 5. Клієнти осіб, які надають сексуальні послуги за винагороду.
 6. Статеві партнерів чоловіків, які практикують секс з чоловіками.

Однак у залежності від обставин та поведінки осіб в групу ризику може увійти будь-хто. Наприклад, безпритульні, бездоглядні діти, у тому числі діти з сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах, діти, які не отримують належного батьківського піклування тощо.

Джерело: Українська фундація правової допомоги