Що треба знати про замісну підтримувальну терапію

Замісна підтримувальна терапія (ЗПТ) — це загальновизнаний метод лікування та реабілітації людей, які мають опіоїдну залежність. Замісна терапія дає можливість людині побороти потяг до наркотиків та жити повноцінним життям без залежності.

ЗПТ здійснюється за допомогою препаратів з доведеною ефективністю, які є антагоністами опіоїдів. Вони запобігають виникненню психічних розладів у пацієнтів після припинення вживання наркотичних речовин. Також прийом ЗПТ дозволяє нормалізувати роботу головного мозку. Терапія сприяє покращенню життя людей, які вживають наркотичні речовини, а також мінімізує ризики для здоров’я, які можуть настати внаслідок вживання психотропних речовин.
З 2020 року — замісна підтримувальна терапія входить до переліку безоплатних послуг в рамках Програми медичних гарантій.

Завдяки ЗПТ можна:

  • зменшити вживання наркотичних речовин та ризик передозувань та передчасної смерті;
  • покращити соціальний статус людини (відмова від наркотиків дає можливість працевлаштуватися тощо) та знизити рівень злочинності (відомо, що людям, які вживають наркотичні речовини, завжди не вистачає коштів і вони готові зробити будь-що, для отримання бажаного);
  • зменшити прояви ризикованої поведінки, пов’язаної з поширенням ВІЛ-інфекції та вірусних гепатитів серед людей, які вживають наркотики ін’єкційно.

Як розпочати замісну підтримувальну терапію

Умови включення в програму ЗПТ:

  • вік від 18 років;
  • наявність діагнозу, відповідно до МКХ-10 F11.2 «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання опіоїдів»;
  • письмове звернення пацієнта щодо початку ЗПТ;
  • заповнення пацієнтом інформованої згоди на участь у ЗПТ.

Пацієнти, які ще не досягли 18 років, у разі необхідності також можуть отримати ЗПТ. Лікування їм може бути призначено у випадку згоди їхніх батьків або законних представників (опікунів).

Поділитися посиланням, вибрати спосіб!